اهدای عضو،اهدای زندگی

وَمَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا

اهدای عضو،اهدای زندگی

وَمَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا

۳ مطلب در آذر ۱۳۹۳ ثبت شده است

صدای دستگاه اکسیژن تنها صدایی بود که در آی‌سی‌یو به گوش می‌رسید. چند متخصص در حال معاینه پسر نوجوان هستند. معاینات با دقت انجام می‌شود. آنها از طریق یکی از بیمارستان‌ها در جریان مرگ مغزی پسر نوجوان قرار گرفته بودند. برای عمل پیوند اعضا باید تیم‌های تخصصی با معاینات خود امکان این کار را تائید می‌کردند. بعد از انجام معاینات و تائید مرگ مغزی، نوبت به سخت‌ترین بخش ماجرا رسید.
اعلام مرگ مغزی به خانواده و درخواست اهدا. مرد جوان نگاهی به دکتر انداخت، صدای دکتر در گوشش طنین انداخت «متاسفانه پسرتان دچار مرگ مغزی شده است.» برای آن که روی زمین نیفتد، به دیوار تکیه داد.کلاهش را در دست گرفت و گفت: «آقای دکتر یعنی هیچ کاری نمی شود کرد؟ یعنی اگر من این کار را انجام دهم، چند نفر از مرگ نجات پیدا می کنند؟» دکتر لبخندی به او زد، می دانست که سخت ترین قسمت کار راضی کردن خانواده افرادی است که عزیزشان روی تخت بیمارستان است و آنها امیدوار به بهبود حالش هستند. مرد جوان نگاهی به دکتر انداخت و گفت: «اگر این کار را انجام بدهم، نمی گویند بچه اش را فروخت؟ شاید اگر چند روز صبر کنیم حال بچه ام خوب شود. او در حال بازی در حیاط بود که...
سفیر زندگی
۰۷ آذر ۹۳ ، ۱۴:۲۰ موافقین ۰ مخالفین ۰
دانشمندان هندی موفق به انجام عمل نادر پیوند کلیه بر روی یک جوان 28 ساله با گروه خونی ناهمسان با اهداکننده شدند.
این بیمار بمدت دو سال تحت دیالیز قرار داشت و در این مدت موفق به دریافت کلیه از اهداکننده یا بیمار دچار مرگ مغزی نشد؛ گروه خونی اعضای خانواده نیز با گروه خونی بیمار یکسان نبود.

 پزشکان بیمارستان شهر کویمباتور هند با استفاده از تکنیک درمان تخصصی حساسیت‌زدایی به مدت یک هفته، کلیه مادر این بیمار با گروه خونی AB را به بدن وی پیوند زدند؛ بیمار با این روش بسرعت روند بهبود را طی کرده و ظرف یک هفته پس از عمل از بیمارستان مرخص شد.

 

هزینه انجام این عمل پیچیده با تکنیک درمان تخصصی حساسیت‌زدایی معادل هزینه عمل معمولی پیوند کلیه است.

 

نخستین عمل پیوند کلیه غیرهمسان ABO در آوریل سال 2009 در کالج پزشکی کریستین در ولور هند انجام شد؛ حدود 30 درصد بیماران نیازمند پیوند کلیه دارای گروه خونی غیرمنطبق با اهداکننده هستند.

 مدت زمان دریافت کلیه از یک اهداکننده افزایش یافته و به حدود چهار سال رسیده است و انجام عمل پیوند غیرهمسان ABO با تکنیک جدید، کمک بزرگی به بیماران تحت دیالیز محسوب می‌شود.

سفیر زندگی
۰۱ آذر ۹۳ ، ۱۵:۳۴ موافقین ۰ مخالفین ۰

در یک جراحی پیشگامانه و با استفاده از دو تکنیک جدید، پزشکان موفق به انجام عمل پیوند کلیه‌ای شدند که به بهبود سریعتر بیمار و کاهش خطر ابتلا به عفونت کمک می‌کند.

در روش‌ متداول پیوند کلیه، برش 25 سانتی‌متری بر روی شکم بیمار ایجاد می‌شود؛ اما پزشکان بیمارستان سلطنتی لیورپول به سرپرستی پروفسور «پرانجال مودی» موفق به خارج کردن کلیه اهدایی از کشاله ران و پیوند زدن آن از طریق یک برش کوچک شدند.

عمل پیوند کلیه به روش سوراخ کلید (keyhole kidney transplant) سال 2010 توسط پروفسور «پرانجال مودی» ابداع شد و طی یک جراحی لاپاراسکوپی، کلیه از قسمت ناف خارج می‌شود.نخستین عمل پیوند کلیه به روش سوراخ کلید در انگلیس که بر روی یک بیمار 51 ساله انجام شد، با دو پیشرفت جدید همراه بود؛ نخست، کلیه اهدایی به جای شکم از کشاله ران فرد اهداکننده خارج شد که باعث برجای گذاشتن جای زخم بسیار کوچکی شد.

پیشرفت دوم، وارد کردن کلیه اهدایی از طریق یک برش کوچک در اندازه 6.35 سانتی‌متر بر روی شکم بود.وارد کردن کلیه اهدایی در بدن گیرنده در مدت زمان 40 تا 50 دقیقه انجام می‌شود که کمی طولانی‌تر از عمل پیوند باز است؛ کلیه جدید در سمت راست یا چپ پایین شکم قرار داده می‌شود تا در نزدیک‌ترین فاصله با عروق خونی باشد.

به گفته محققان، عمل پیوند کلیه به روش سوراخ کلید با دو روش جدید مسیر را برای انجام عمل‌های پیوند ایمن‌تر فراهم کرده و به کاهش درد و خطر عفونت، بهبود سریعتر و ترخیص زودتر بیمار از بیمارستان کمک می‌کند.

سفیر زندگی
۰۱ آذر ۹۳ ، ۱۵:۳۱ موافقین ۰ مخالفین ۰